Разлика помеѓу преработките на „Босанска војна“

с
→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (3)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Подржа → Поддржа (2))
с (→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (3))
 
{{знаме|Herzeg-Bosnia}}<br />{{знаме|Croatia}}
| combatant3a = '''октомври 1992–94''':
{{flagcountry|Republika Srpska (1992–95)|Republika Srpska}}<br />{{flagcountry|Republic of Serbian Krajina}}<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Flag of AP Western Bosnia (1993-1995).svg}} [[Автономна провинција на Западна Босна|Западна Босна]] <small>(од 1993)</small><br />'''Поддржани од:'''<br />{{flagcountry|FR Yugoslavia|name=FR Yugoslavia}}
| combatant1b = '''1994–95''':<br />
{{flagcountry|Republic of Bosnia and Herzegovina}}{{ref|2|b}}<br />{{знаме|Herzeg-Bosnia}}<br />{{знаме|Croatia}}<br />{{знаме|NATO}} <small>([[Операција Намерна Сила|бомбардерски операции]], 1995)</small>
| combatant3b = '''1994–95''':
{{flagcountry|Republika Srpska (1992&ndash;95)}}<br />{{flagcountry|Republic of Serbian Krajina}}<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Flag of AP Western Bosnia (1993-1995).svg}} [[Автономна провинција на Западна Босна|Западна Босна]]<br />'''Поддржана од:'''<br />{{flagcountry|FR Yugoslavia|name=FR Yugoslavia}}
| commander1 = {{знамеикона|Bosnia and Herzegovina|1992}} [[Алија Изетбеговиќ]]<br /><small>([[Претседателство на Босна и Херцеговина|Претседател на Босна и Херцеговина]])</small>
{{знамеикона|Bosnia and Herzegovina|1992}} [[Харис Силајџиќ]]<br /><small>([[Премиер на Босна и Херцеговина]])</small><br />
 
----
{{знамеикона imageЗнаменце|Flag of AP Western Bosnia (1993-1995).svg}} [[Фикрет Абдиќ]] <small>(Претседател на [[Автономна провинција Западна Босна|Западна Босна]])</small><br />
<small>[[Водачи во Југословенските војни|…''и други'']]</small>
| strength1 = '''[[Армија на Република Босна и Херцеговинс|АРБИХ]]''':<br />110,000 војници<br />100,000 резервисти<br />40 тенкови<br />30 [[оклопни транспортери]]{{sfn|Ramet|2010|p=130}}