Разлика помеѓу преработките на „Опсада на Сараево“

с
→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (2)
с (→‎Позадина: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (2))
с (→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (2))
 
{{знамеикона|NATO}} [[Лејтон В. Смит]]
| commander2 = {{знамеикона|SFR Yugoslavia}} [[Милутин Кукањац]]<br><small>(март – јули 1992)</small><hr/>{{знамеикона|Republic of Srpska}} [[Радован Караџиќ]]<br>{{знамеикона|Republic of Srpska}} [[Ратко Младиќ]]<br/>{{знамеикона|Republic of Srpska}} Томислав Шипчиќ<br><small>(јули– септември 1992)</small><br/>{{знамеикона|Republic of Srpska}} [[Станислав Галиќ]]<br><small>(септември 1992 – август 1994)</small><br />{{знамеикона|Republic of Srpska}} [[Драгомир Милошевиќ]]<br><small>(август 1994 – февруари 1996)</small>
| units1 = {{знамеикона imageЗнаменце|Flag of the Army of the Republic of Bosnia and Herzegovina.svg}} [[Армија на Босна и Херцеговина]]<br>{{знамеикона imageЗнаменце|Flag of Croatian Defence Council.svg}} [[Хрватски освет за одбрана]]
| units2 = {{знамеикона|Republika Srpska (1992&ndash;95)}} [[Армија на Република Српска]]<br>{{знамеикона|SFR Yugoslavia}} [[ЈНА]] <small>(1992)</small>
| strength1 = {{знамеикона|Republic of Bosnia and Herzegovina|1992}} 70.000 војници