Разлика помеѓу преработките на „Нагорно-Карабахска војна“

с
Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце
с (Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце)
 
*[[File:Symbol of Armenian Border Guard.jpg|15px]] [[Ерменска погранична гарда]]
| units2 = [[File:Coat of arms of the Azerbaijani Armed Forces.png|15px]] [[Воени сили на Азербејџан]]
*{{знамеикона imageЗнаменце|Army Flag of Azerbaijan.png}} [[Азербејџански копнени сили]]
| strength1 = Ерменија: 45,850 активни лица<br>НКР: 14,500 активни лица
| strength2 = Азербејџан: 66,940 активни лица
=== 2020 ===
[[Податотека:Pro-war demonstrations in 2020, Baku, Azerbaijan.jpg|thumb|Демонстрации во [[Баку]], Азербејџан, 18 јули 2020]]
Во јули 2020 година се случиле дополнителни судири близу Тавуш. <ref>{{cite news |title=Armenia-Azerbaijan border sees deadly clashes |url=https://www.bbc.com/news/world-europe-53402476 |accessdate=14 July 2020 |work=BBC News |date=14 July 2020}}</ref> Биле убиени 13 Азербејџанци, меѓу кои еден цивил, и 5 Ерменци.<ref name="clashesresume">[https://www.stripes.com/news/europe/clashes-resume-on-volatile-armenian-azerbaijani-border-1.637736 Clashes resume on volatile Armenian-Azerbaijani border]</ref>
 
На 16 септември еден ерменски војник бил убиен;<ref>{{cite web|url=http://asbarez.com/196797/soldier-killed-by-azerbaijani-forces-in-armenia/|title=Soldier Killed by Azerbaijani Forces in Armenia|date=16 September 2020}}</ref> а пет дена подоцна бил убиен и азербејџански војник.<ref>{{cite web|url=https://www.en24news.com/2020/09/the-murder-of-an-azerbaijani-soldier-and-the-return-of-border-tension-between-azerbaijan-and-armenia.html|title=The murder of an Azerbaijani soldier and the return of border tension between Azerbaijan and Armenia|date=21 September 2020}}</ref>