Разлика помеѓу преработките на „Херцеговско востание (1875-1878)“

с
→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (3)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: подржа → поддржа)
с (→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (3))
 
|territory=
|result= [[Источна криза]], [[Османлиско-српска војна (1876-1877)|Османлиско-српска војна]], [[Османлиско-црногорска војна (1876–1878)|Османлиско-црногорска војна]]
|combatant1 = {{знамеикона imageЗнаменце|Civil Flag of Serbia.svg}} [[Срби|Етнички српски револуционери]]<br/><sup>поддржани од:</sup><br>{{знамеикона|Principality of Montenegro}} [[Кнежевство Црна Гора|Црногорски волонтери]]<br> {{знамеикона imageЗнаменце|COA of Principality of Serbia.svg}} [[Кнежевство Србија|Српски волонтери]]
|combatant2={{знаме|Ottoman Empire|1453}}
|commander1={{знамеикона|Serbia|civil}} Колонел Деспотовиќ<br>{{знамеикона|Serbia|civil}} [[Остоја Корманош]]<br>{{знамеикона|Principality of Montenegro}} [[Петар Вукотиќ]]<br>{{знамеикона imageЗнаменце|COA of Principality of Serbia.svg}} [[Мишо Љубибратиќ]]
|commander2={{знамеикона|Ottoman Empire|1453}} [[Омар Паша]]
| strength1 =~32.000