Разлика помеѓу преработките на „Хрватска војна за независност“

с
→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
с (→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце)
 
 
{{знамеикона|Bosnia and Herzegovina|1992}} [[Република Босна и Херцеговина|Босна и Херцеговина]]{{#tag:ref|Босна и Херцеговина беше воглавно значајна за војната во 1994 и 1995. Потписник на Вашингтонскиот договор, муслиманско хрватската федерација беше формирана како поддел од [[Република Босна и Херцеговина]] (RBiH) претставувајќи ги двете етнички групи Босанските Хрвати и [[Бошњаците|Бошњаци]] (Босански Муслимани). Најзначајно, Вашингтонскиот договор му дозволи на Хрватската армија да влезе во Босна и Херцеговина, овозможувајќи ги операциите Цинчар и Зима '94 против Армијата на Република Српска, палејќи го главниот град на РСК [[Книн]] и формирајќи нова стратегиска ситуација во борбите во војната.<ref name="NYT-WashingtonAgreement-19Mar1994"/> |group="A"|name="bosnia-1994-1995"}}<br /><small>(1995)</small>
| commander1 = {{знамеикона|Serbia|1991}}{{знамеикона|FR Yugoslavia}} [[Слободан Милошевиќ]]<br />{{знамеикона|Serbian Krajina}} [[Милан Бабиќ]]<br />{{знамеикона|Serbian Krajina}} [[Милан Мартиќ]]<br />{{знамеикона|Serbian Krajina}} [[Горан Хаџиќ]]<br />{{знамеикона|Serbian Krajina}} [[Миле Мркшиќ]]<br />[[File:Logo of the JNA.svg|22px|ЈНА]] [[Вељко Кадијевиќ]]<br />{{знамеикона|Republika Srpska}} [[File:Logo of the JNA.svg|22px|ЈНА]] [[Ратко Младиќ]]<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Flag of AP Western Bosnia (1993-1995).svg}} [[Фикрет Абдиќ]]<br />
| commander2 = {{знамеикона|Croatia}} [[Фрањо Туѓман]]<br />{{знамеикона|Croatia}} [[Гојко Шушак]]<br />{{знамеикона|Croatia}} [[Антон Тус]]<br />{{знамеикона|Croatia}} [[Јанко Бебетко]]<br />{{знамеикона|Croatia}} [[Звонимир Червенко]]<br />{{знамеикона|Bosnia and Herzegovina|1992}} [[Атиф Дудаковиќ]]<br />
| strength1 =