Разлика помеѓу преработките на „Опсада на Виена (1683)“

с
→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (8)
с (→‎Позадина: Правописна исправка, replaced: подржа → поддржа)
с (→‎top: Исправено име на предлошка, replaced: знамеикона image → Знаменце (8))
|result=Победа на [[Света лига|Светата лига]]
|combatant1=[[Податотека:Banner of the Holy League 1571.png|25px]] '''[[Света Лига]]''':<br />
[[Податотека:Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg|15px]] [[Полско-литванска унија]]<br />{{знамеикона|Habsburg Monarchy}} [[Хабсбуршка монархија]]<br />{{знаме|Bavaria}}<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Flag of Electoral Saxony.svg}} [[Саксонија]]<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Frankenrechen.svg}} [[Франконија]]<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Coa Swabia.png}} [[Швабија]]<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Flag of the Cossack Hetmanat.svg}} [[Козаци]]<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Bandiera del granducato di Toscana (1562-1737 ).png}} [[Големо војводство Токсана]]
|combatant2='''{{знаме|Ottoman Empire|1453}}'''<br />Османлиско Царство:<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Gerae-tamga.png}} [[Кримски каганат]]<br />{{знамеикона imageЗнаменце|Coat of arms of Transylvania.svg}} [[Кнежевство Трансилванија]]<br />{{знаме|Wallachia|name=Principality of Wallachia}}<br />{{знаме|Moldavia|name=Principality of Moldavia}}
|commander1={{знамеикона imageЗнаменце|POL COA Janina.svg}} [[Јан III Собиески]]<br />{{знамеикона|Habsburg Monarchy}} [[Ернст Рудигер фон Стархемнберг]]
|commander2={{знамеикона|Ottoman Empire|1453}} [[Кара Мустафа-паша]]
|strength1= 84,000 војници