Разлика помеѓу преработките на „Глад“

Додаден 301 бајт ,  пред 11 месец
 
* „Огладнувам“ (''Gettin' Hungry'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Бич бојс]]“ (''The Beach Boys'') од [[1967]] година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Beach-Boys-Smiley-Smile/master/78344 DISCOGS, The Beach Boys ‎– Smiley Smile (пристапено на 1.3.2020)]</ref>
* „Остани гладен“ (''Stay Hungry'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Токинг хедс]]“ (''Talking Heads'') од [[1978]] година.<ref>[https://www.discogs.com/Talking-Heads-More-Songs-About-Buildings-And-Food/master/39312 DISCOGS, Talking Heads ‎– More Songs About Buildings And Food (пристапено на 25.12.2017)]</ref>
* „Син на гладот“ - песна на македонската рок-група „[[Хахаха]]“ од 2011 година.<ref>[https://www.moonleerecords.com/releases/tango-revolucioner www.moonleerecords.com, Xaxaxa Tango revolucioner (пристапено на 29.11.2020)]</ref>
* [[Глад (филм)|„Глад“]] (''Hunger'') - британско-ирски [[филм]] од [[2008]] година, во режија на [[Стив Меквин (режисер)|Стив Меквин]].