Разлика помеѓу преработките на „Јусуф Реџепи“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
== Животопис ==
Реџепи е роден во [[Тетово]] во [[1922]] година. Завршил втори клас во [[СУ „Кирил Пејчиновиќ“ - Тетово|Тетовската реална гимназија „Кирил Пејчиновиќ“]] во 1940 година. Летото во [[1941]] кога имал 17 години се вклучил во [[ОВРА]] (''Контраразузнавачка служба на Италија'') и во есента во [[Приштина]] ги завршил и преостанатите два класа од гимназијата, а потоа бил испратен на тримесечен разузнавач ки курс на ОВРА во [[Падова]] , [[Италија]]. Завршил и курс
во Римскиот отсек на ОВРА во 1942 година. Притоа му било овозможено да се запише и на прва година студии на Медицинскиот факултет во Падова. Во 1943 година се вратил во Тетово и му пристапил на Самостојниот баталјон „[[Алтоном Љуботени]]“ од
Тетово како подофицер, по три месеци бил унапреден во потпоручник и поручник на известителната служба на Албанија во 1944, вработен во квестатурата во Тетово за борба против комунистите<ref>''Квислиншко минато на д-р Реџепи, „Вечер“, XXV, 7463, Скопје, 24. VII 1987, 3.''</ref>. По Ослободувањето заминал на студии на Медицинскиот факултет на Белградскиот универзитет и по дипломирањето во [[1952]] се вработил како лекар во Тетово. Тетовските албански политички структури го кандидирале и бил избран за пратеник во [[Собранието на СРМ]] ([[1968]]-[[1971]]). Го добил и чинот резервен поручник на [[ЈНА]] во [[1975]] година. Во [[1977]] година докторирал на Медицинскиот факултет во Приштина на тема ''„Епидемиолошке студије о факторима ризика коронарне болести у индустријских радника САП Косова“''. Бил
шеф на Катедрата за интерни заболувања на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Приштина (од [[1981]]), а подоцна лекар по општа практика во [[Медицинскиот центар во Тетово]] ([[1986]]). По предлог на Општинската конференција
на СРВС на [[Приштина]] на [[24 март]] [[1987]], Општинскиот секретаријат за народна одбрана во Приштина покренал постапка против него за изведување пред [[Судот на честа]]. Во 1987 неговиот избор за член на РК на ССРНМ предизвикал силна реакција во јавноста и во печатот. Кога се формирање втората албанска политичка партија во Македонија, [[НДП]], на [[23 јули]] [[1990]] година за нејзин прв претседател беше избран Јусуф Реџепи<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://zeqirja-rexhepi.blogspot.com/2008/01/blog-post_9453.html|title=ОПШТЕСТВЕНО-ПОЛИТИЧКИТЕ НАСТАНИ КАЈ АЛБАНЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА 1990-2001|last=Реџепи|first=Зеќирја|language=македонски|accessdate=2009-11-01}}</ref>.
Анонимен корисник