Апостол Тома: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Источна католичка → Источнокатоличка, Источната католичка → Источнокатоличката
с (→‎top: Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Источна католичка → Источнокатоличка, Источната католичка → Источнокатоличката)
Апостол Тома е почитуван како светец во [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]] и [[Православна црква]]. Римокатоличката црква неговото име го славела на [[21 декември]]. Таа била преместена поради тоа што на истата дата е починал [[Свети Петар Канисиус]]. Така, во римокатоличката и [[англиканска црква|англиканската црква]], Свети Тома се чествува на [[3 јули]].
Во [[Православна црква|Православната црква]], [[Источна католичкаИсточнокатоличка црква|Источната католичкаИсточнокатоличката црква]], Свети Томе го чествуваат во [[недела]], односно една недела по [[Великден]]. Црквите кои го следаат [[јулијански календар|јулијанскиот календар]], празникот на Свети Тома го чествуваат на [[6 октомври]].
==Апостол Тома како мотив во уметноста==