Јован Јованов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
=== Студио за снимање и издавачка куќа „Јованов рекордс“ ===
Во 2001 година, Јованов го отворил сопственото студио за снимање „Јованов рекордс“. Тој соработувал со многу познати музичари од [[Балкански Полуостров|балканскиот регион,]] вклучувајќи ги [[Тоше Проески]], [[Емина Јаховиќ]], [[Ламбе Алабаковски]], [[Адријан Гаџа]], [[Слаткаристика]], [[Тони Зен]], [[Елвир Мекиќ]], Бојан Маровиќ, Слаџа Делибашиќ, [[Next Time]], [[Влатко Илиевски]] и [[Викторија Лоба]]. Во 2007 година, тој ја отворил својата издавачка куќа „Јованов рекордс“. Неговата компанија работела со промоција на нови уметници и нивно планирање на кариерата. Тој станал менаџер на [[Елвир Мекиќ]], [[Слаткаристика]], [[Тони Зен]] и Next Time.
 
=== Уметничка кариера (2004-2009) ===
 
=== Директор на фестивалот Макфест (2011-2012) ===
Јованов бил две години директор на најголемиот фестивал на поп музика во Македонија - [[Макфест]] што се одржува во Штип. [[Макфест]] продуцирал повеќе од 1.000 песни, од кои многу станале хитови.<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.makfest.mk/|title=МАКФЕСТ – Фестивал на забавни мелодии МАКФЕСТ – ШТИП}}</ref>
 
=== Global Music Records (2013 – денес) ===
|-
| Тик Так
| [[Слаткаристика]] во дует со Криско
| Текстописец, продуцент на музика
| 11.000.000 +
|-
| Тај ти не личи
| [[Елвир Мекиќ]] и [[Иван Ивановиќ - Џус|Џус]]
| Текстописец, продуцент на музика, Миксање
| 5.500.000 +
|-
| Итно Ми Требас
| Јован Јованов ft. Ламбе и [[Тони Зен]]
| Текстописец, продуцент на музика, Миксање
| 1.400.000 +
5

уредувања