Разлика помеѓу преработките на „Хемија“

Додадени 283 бајти ,  пред 3 месеци
с (Правописна исправка, replaced: {{main| → {{Главна| (9))
==Хемијата како мотив во уметноста и во популарната култура==
* „[[Хемија (расказ)|Хемија]]“ - [[расказ]] на американскиот писател [[Роберт Ворд]].<ref>Роберт Ворд, „Хемија“, во: Гери Филипс и Џери Tервалон (уредници), ''Кокаински хроники'', Темплум, Скопје, 2010, стр. 56-91.</ref>
* „Хемија“ (''Kemistry'') - песна на британскиот музичар [[Голди]] (''Goldie'') од 1995 година.<ref>[https://www.discogs.com/Goldie-Timeless/release/1716213 Discogs, Goldie ‎– Timeless (пристапено на 24.11.2020)]</ref>
* „Час по хемија“ (''Chemistry class'') - песна на англискиот [[Рок-музика|рок]] музичар [[Елвис Костело]] од 1979 година.<ref>[https://www.discogs.com/Elvis-Costello-The-Attractions-Armed-Forces/release/2480516 DISCOGS, Elvis Costello & The Attractions ‎– Armed Forces (пристапено на 29.4.2020)]</ref>