Заработка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 79 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување)
сНема опис на уредувањето
Во финансиите, профитот е претставен преку стапката на враќање (''rate of return''), која може да се пресмета како аритметичка (дискретна) стапка на поврат и геометриска (континуирана) стапка на поврат. Притоа, ако се занемари исплатата на дивидендата, аритметичката стапка на поврат (''r''<pre>t</pre>) се пресметува како:<ref>Philippe Jorion, ''Value at Risk: The New Benchmark for Controlling Market Risk''. New York et al.: McGraw-Hill, 1997, стр. 76.</ref>
 
р<small>т</small>
 
р<sup>т</sup>
 
''r''<pre>t</pre> = (''P''<pre>t</pre> - ''P''<pre>t-1</pre>) / ''P''<pre>t-1</pre>)
 
[[Категорија:Економски поими]]
[[Категорија:МИкроекономијаМикроекономија]]
[[Категорија:Финансии]]