Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: одсекогаш → отсекогаш
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: одсекогаш → отсекогаш)
 
[[Податотека:Amerigo vespucci 1976 nyc aufgetakelt.jpg|thumb|333px|[[Италија]]нскиот брод ''Америго Веспучи'' во пристаништето [[Њујорк]], 1976]]
'''Бродовите''', без разлика дали танкери или едноставни вдлабнати кануа, одсекогашотсекогаш имале голема улога во превозот на луѓе и стока. Повеќе од илјада години трговијата се одвива со помош на бродовите.
 
== Историја ==