Махараштра: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: представува → претставува (3)
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (4))
с (Правописна исправка, replaced: представува → претставува (3))
 
== Географија ==
[[Западни Гати|Западните Гати]] представуваатпретставуваат ридско подрачје пралелно со брегот, со просечна висина од 1200 метри. Западно се наоѓа [[Конкан]] крајбрежна низина, која е широка 50 до 80&nbsp;км. Источно од Гата се простире висорамнината [[Декан (висорамнина)|Декан]]. Западните Гати представуваатпретставуваат подрачје каде извираат многу реки кои течат на југот од Индија. Тука извираат [[Годавари]] и реката [[Кришна]].
 
== Демографија ==
Махараштра представувапретставува втора индиска држава по бројот на население. Има 96.752.247 жители. Само 11 земји од светот имаат повеќе население од Махараштра. Градско население сочинува 42.4% од вкупното население. Службен јазик је [[маратски јазик|маратскиот]], кој го зборува мнозинството на населението. Сепак во [[Мумбај]], како космополитски град се зборуваат и [[хинди]], [[гуџаратски јазик|гуџаратски]] и [[англиски]]. Мнозинска религија е хиндуизмот со 80,2% верници, а муслиманите сочинуваат 10,2%, будистите 6%, а џаинисти и христијаните по 1%.
=== Најголеми градови ===
(Спрема пописот од 2001.)