Разлика помеѓу преработките на „Логички аргумент“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: представува → претставува
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: представува → претставува)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Кај [[логика]]та, '''аргумент''' представувапретставува обид за покажување на вистинитоста на едно [[тврдење]] наречено ''[[заклучок]]'', врз основа на вистинитоста на збир тврдења наречени ''[[исказ]]и''. Процесот на покажување на дедуктивното и индуктивното расудување му дава облик на [[аргумент]]от и подразбира некој вид на [[комуникација]], која може да биде дел од пишан [[текст]], [[говор]] или разговор.
 
[[Категорија:Логика]]