Британски Девствени Острови: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Преставува → Претставува
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: Лидер → Водач)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Преставува → Претставува)
}}
 
'''Британски Девствени Острови''' или '''БДО''' ({{lang-en|British Virgin Islands}}, ''BVI'') — [[островска група]] во [[Мали Антили|Малите Антили]], во [[Карипско Море]], источно од [[Порторико]]. ПреставуваПретставува дел од [[Британски прекуморски територии|Британските прекуморски територии]]. Повеќе од 60 острови и гребени спаѓаат тука. Заедно со [[Американски Девствени Острови|Американските Девствени Острови]] го сочинуваат поширокиот архипелаг [[Девствени Острови]].
 
== Галерија ==