Разлика помеѓу преработките на „Маратон“

Додадени 9 бајти ,  пред 6 месеци
Одбиени последните 3 промени (од 37.25.86.213) и ја поврати преработката 4307865 на Velichovskas
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Отповикано
(Одбиени последните 3 промени (од 37.25.86.213) и ја поврати преработката 4307865 на Velichovskas)
Ознака: Рачно отповикување
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:USMC Marathon.jpg|мини|десно|300п|Маратон]]
'''Маратон''' е трка на патека долга 42,195 195метрикилометри воведена на [[Летни олимписки игри 1896|Летните олимписки игри - 1896]] во Атина, за спомен на војникот што трчал од Маратонско поле до Атина за да извести за победата на Грците над Персијците [[490 п.н.е.]]. По пристигањето во [[Атина]], гласникот умрел. Должината на патот што го поминал тој е земена за должина на маратонот што е ставен во програмата на сите поголеми меѓународни атлетски натпревари.
 
Светскиот рекордер во маратон е [[Патрик Макау]] од [[Кенија]] со време од 2:03:38 што изнесува просечна брзина од 20,48 км/ч.