Разлика помеѓу преработките на „Медиумска информативна агенција“

нема опис на уредувањето
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: април, 2 → април 2)
}}
 
'''[[МИА]]Медиумска информативна агенција''' -(скратено: '''Македонска информативна агенцијаМИА''',) — е новинска агенција која почнала со работа во Скопје на [[30 септември (настани)|30 септември]] [[1998]] година.<ref name="миа">[http://www.mia.mk/mk/Inside/RenderStatickPage/59 МИА]</ref>
 
МИА е официјален јавен информативен сервис на [[Република Македонија]], новинска агенција формирана со одлука на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]] во февруари 1992 година, а активирана со одлука на Владата на [[Република Македонија]] на 1 декември 1997 година.