Драгица Калдараш: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (4))
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Драгица КалдарасКалдараш''' ([[Вршац]], [[5 февруари]] [[1958|1958 година]]) е ромска поетеса, член на Здружението на писатели на Србија.
 
Родена е на 5 февруари 1958 година во Вршац. Го завршила првиот степен на Педагошката академија „Жива Јовановиќ“. Едно време работела како наставничка по [[ромски јазик]] со елементи на национална култура во три основни училишта во градот, а подоцна ја подготвувала и била домаќин на програмата „Романо ило“ (Ромско срце) на ВАП радио. Денес таа е пензионер и основач на Културно-едукативното друштво на Ромите „Сонце-Кхам“ во Вршац, кое ја негува културата на Ромите.