Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' ({{роден на|8|ноември|1936}} во с. [[Трновац]], {{роден во|Кратовско}} — {{починал на|17|ноември|2020}}) — македонски стопанственик, фудбалски работник и политичар, претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]] и пратеник во [[Собрание на Македонија|Собранието на Македонија]]. Бил пратеник во Собранието на Македонија во сите пратенички состави од осамостојувањето на Република Македонија до 20162011 година.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=11D13B4DC691B343B46E4604954359A1 „Ѕинго и Тито - вечни пратеници“], Дневник</ref>
 
За претседател на [[СПМ]] бил избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржал во јули [[1995]] година и бил реизбран на Третиот, Четвртиот, Петтиот и Шестиот конгрес на СПМ.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EBCC5F6E9F5DB04C8DF94941C4F45285 „Љубисав Иванов реизбран за водач на социјалистите по третпат“]</ref>
 
Завршил [[Рударско-геолошки факултет]] и веќеповеќе од 40 години ебил генерален директор на [[Рударско-геолошки комбинат „Силекс“ - Кратово|Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ - Кратово]].
 
Тој бил првиот претседател на [[Фудбалска Федерација на Македонија|Фудбалската Федерација на Македонија]] по осамостојувањето на [[Македонија]] и на должноста бил во периодот од 1993 до 1996 година.
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Иванов, Љубисав}}
 
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Луѓе од Кратово]]