Разлика помеѓу преработките на „Протести во Белорусија (2020)“

нема опис на уредувањето
 
Александар Лукашенко е на чело на државата од 1994 година и немаше сериозен противкандидат на претходните пет избори, што резултираше во тоа на моменти од страна на медиумите да биде нарекуван „последниот диктатор во Европа“<ref name="Nechepurenko3">{{cite news |last=Nechepurenko |first=Ivan |date=7 August 2020 |url=https://www.nytimes.com/2020/08/07/world/europe/belarus-election-aleksandr-lukashenko.html |title=Europe's 'Last Dictator,' Facing Re-Election, Is Increasingly in Peril |newspaper=The New York Times }}</ref>. Под неговот авторитарно владеење,<ref name="DorokhovGoncharenko2">{{cite news |last1=Dorokhov |first1=Vladimir |last2=Goncharenko |first2=Roman |date=6 August 2020 |url=https://www.dw.com/en/belarus-president-lukashenko-faces-tough-election/a-54439090 |title=Belarus elections: Lukashenko's authoritarian grip faces test |website=Deutsche Welle }}</ref> владата често ја потиснуваше опозицијата.<ref name="Nechepurenko3"/><ref name="DorokhovGoncharenko2"/>
 
Лукашенко се соочи со поголемо спротиставување на јавноста поради неговото справување со пандемијата на коронавирусот, кој Лукашенко го негираше како сериозна закана.<ref>https://www.dw.com/en/belarus-lukashenko-outlaws-protests-arrests-opponents/a-53651863</ref><ref>https://www.nytimes.com/2020/08/07/world/europe/belarus-election-aleksandr-lukashenko.html</ref> Од петте негови победи, само првите, одржани во 1994 година се сметаа за слободни и фер од меѓународните набљудувачи.<ref>https://www.rferl.org/a/five-factors-that-ensure-lukashenka-wins-every-election-in-belarus/30769963.html</ref>
 
== Наводи ==