Љубка Рондова: Разлика помеѓу преработките

Додадени 63 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Отповикано
починал-место= [[Софија]], [[Бугарија]] |
}}
'''Љубка Рондова''' ({{lang-bg|Любка Рондова}}) е пејачка на македонски народни песни од [[Бугарија]].
 
== Животопис ==
Родена е во [[Костур (округ)|костурското]] село [[Шестево]], [[Грција]], во [[1936]] година. Во [[1948]] година, за време на грчката граѓанска војна, влегува во групата на таканаречените деца-бегалци, со кои е изнесена од комунистичките партизани надвор од земјата. Живее во [[Полска]] и [[Чешка]]. Завршува словенска филологија на [[Карлов универзитет|Карловиот универзитет]] во [[Прага]]. Зборува неколку странски јазици. Во [[1960]] година семејството на Љубка се преселува во [[Бугарија]] и таа работи како [[туристички водич]], [[преведувач]], [[редактор]] и служител во оддели за култура во различни организации.
 
Нејзиниот сериозен пат на народна пејачка започнува по преселувањето во [[Софија]], кога се зачленува во најстариот ансамбл во Бугарија за народни песни и танци „[[Гоце Делчев]]“. Во него останува 30 години, каде долго време е солистка и лицето на ансамблот. Нејзиниот репертоар е изграден врз основа на македонски песни, наследени од мајка и и баба и а ги усовршува и своите изведувачки способности.
 
Во [[1980]] година, ги прави првите записи во бугарското радио, а потоа и во Балкантон, [[БНТ|Бугарската телевизија]], Радио [[Благоевград]]. Тие се тиражирани на голем број грамофонски плочи, аудио и видео албуми.
Во [[2000]] година, е издаден нејзиниот прв албум на компакт диск „Смилјана“. Во него се вклучени 22 најпопуларни и омилени песни од целото нејзино 40-годишно музичко наследство. Во [[2003]] година, излегува и нејзиниот втор компакт диск „Песните се моите деца“, во кои се вклучени 15 потполно нови исполнувања.<ref>[http://www.zen-electronics.com/index.php?si=53 Љубка Рондова - песните се моите деца]</ref> Од нив 9 стари автентични песни од нејзиното родно Костурско и 6 авторски.
 
Сѐ до нејзината смрт Љубка Рондова продолжува да открива и запишува автентични македонски народни песни.
 
За нејзиниот придонес во развојот и популаризирањето на бугарската култура, на [[22 мај]] [[2002]] година Љубка Рондова е удостоена со орден „Стара планина“.<ref>[http://www.daxy.com/dvz/2002_eng/054.html Official Gazette, May 31, 2002]</ref> Таа е носител на орден „Кирил и Методиј“ II степен и златен медал „Петко Војвода“.
Анонимен корисник