Разлика помеѓу преработките на „26 декември (настани)“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: император → цар
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: втор пат → вторпат using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: император → цар)
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1805]] 
|По победата кај [[Аустерлиц]], [[Наполеон]] и го наметна на поразената [[Австрија]] понижувачкиот [[Пожунски мир]], со кој и ги одзеде [[Венеција]], [[Тирол]] и далматинското крајбрежје. За да го отстрани австриското влијание врз германските држави, францускиот императорцар ја создаде [[Рајнски Сојуз|Рајнскиот Сојуз]], сателитска држава на [[Франција]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1898]]