Киќо Слабинац: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Крунослав „Киќо“ Слабинац''' ([[Осиек]], [[28 {{Роден|24|март]] [[|1944]]}} — [[Загреб]], [[{{Починат|13 |ноември]] [[|2020]]}}) — хрватски пејач, гитарист, композитор и аранжер.
 
Основач е на електричниот рок состав Динамити, кои најпрвин се викале ''Торнадо'' и ''Кон Тики'', тој ги постигнал своите први успеси во кариерата со нив. По враќањето од воена служба, ја продолжил својата музичка кариера како соло изведувач и се преселил во Загреб, каде што ги свирел песните на Том Џонс и Елвис Присли. На фестивалот во Опатија во 1970 година освоил награда со песната „Нема да бидеш моја“ од Александар Корач. По престојувањето во [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] во средината на 1970-тите години, по враќањето во земјата преминува во изворна народна музика со која што постигнал голем успех во неговата кариера.