Коста Шахов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 804 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
сНема опис на уредувањето
| деца =
}}
'''Коста Шахов''' (1862-1917), преродбеник, прв претседател на „Младата македонска книжевна дружина“, соработник на списанието „[[Лоза (списание)|Лоза]]“, соработник на бројни гласила во кои се објавувале прилози со македонска тематика. Автор на неколку книги со белетристички и публицистички карактер. Иако се сметал за Бугарин, вешто балансирал помеѓу идејата за културно и политичко осамостојување на Македонија и нејзиното присоединување кон Бугарија<ref>{{Наведена книга|title=Македонскиот 19 век|first=Горан Калоѓера|publisher=Македоника|year=2014|isbn=978-608-4614-59-3|location=Скопје|pages=124}}</ref>.
'''Коста Шахов''' бил македонски деец, револуционер, публицист, член на [[Лозарското движење]], [[ВМОК]] и општественик во [[Бугарија]].
 
== Животопис ==
10

уредувања