Разлика помеѓу преработките на „Лика Чопова-Јурукова“

нема опис на уредувањето
(→‎Животопис: корекција)
{{Инфокутија за личност|име=Лика Чопова - Јурукова|image_name=Лика Чопова.jpg|роден-дата=19 февруари, 1895|роден-место=Кукуш, Егејска Македонија|починал-дата=5 септември, 1983|починал-место=Скопје}}
 
'''Лика Чопова-Јурукова''' е родена на 19 февруари 1895 во Кукуш, а почината е на 5 септември 1983 во Скопје, каде е и погребана. Најпозната во јавноста е како внука на големиот Гоце Делчев.
 
Таа е истакнат педагошки работник и публицист. Потекнува од македонските револуционерни семејства на Делчеви и на Чопови, од мајка Руша Делчева, сестра на Гоце Делчев и татко [[Андон Чопов]].<ref name=":1">{{Наведена книга|url=https://issuu.com/forbiddenhistory/docs/ogneno_semejstvo|title=Огнено семејство|first=Јован Павловски|publisher=Мисла|year=1978|isbn=|location=Скопје, Македонија|pages=13-17}}</ref>