Разлика помеѓу преработките на „Влада Урошевиќ“

с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —)
 
== Книжевно творештво ==
[[Податотека:Влада Урошевиќ 1.jpg|мини|180п|Урошевиќ во 2018 година]]
[[Податотека:Влада Урошевиќ2.jpg|мини|180п|Влада во 2019 година]]
Влада Урошевиќ е еден од најзначајните претставници на македонскиот [[модернизам]], фокусиран врз истражување на чудесното, [[фантастика|фантастичното]] и [[надреализам|надреалното]].
Покрај со пишување, Урошевиќ се занимавал и со преведување. Така, познати се неговите препеви на песни од руските поети: [[Пушкин]], [[Лермонтов]], [[Сологуб]], [[Каменски]], [[Хлебников]], [[Мајаковски]], [[Пастернак]] итн.<ref name="XVII 2013">"Рускиот орден "Сергеј Есенин" за Влада Урошевиќ", ''Дневник'', број 5293, година XVII, петок, 18 октомври 2013, стр. 20.</ref>