Разлика помеѓу преработките на „Руска кирилица“

Додадени 126 бајти ,  пред 1 година
+ image
(Создадена страница со: '''Руска кирилица''' или '''Државjанска азбука''' ({{lang-ru|Гражда́нский шрифт}}) е модификац...)
 
(+ image)
 
[[Податотека:Русский гражданский шрифт 1707.svg|мини|Руска кирилица. 1707]]
'''Руска кирилица''' или '''Државjанска азбука''' ({{lang-ru|Гражда́нский шрифт}}) е модификација на [[кирилица]]та што ја воведе рускиот цар Петар I во периодот од 1708 до 1710 година. Целта на реформата беше да се донесе надворешна изгледот на руските книги во западноевропските книги од тоа време, односно ранобарочната француско-италијанска античка. <ref>[https://ru.wikisource.org/wiki/%D0%AD%D0%A1%D0%91%D0%95/%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%88%D1%80%D0%B8%D1%84%D1%82 Гражданский шрифт]</ref>
 
193

уредувања