Количник: Разлика помеѓу преработките

Додадени 56 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 46.217.70.117) и ја поврати преработката 4061691 на Bjankuloski06
[непроверена преработка][проверена преработка]
(49800)
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 46.217.70.117) и ја поврати преработката 4061691 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
Поимот „количник“ може да се однесува и само на [[цел број|целобројниот]] дел од резултатот при делењето. На пример, количникот на <big><code>13:5</code></big> ќе биде 2, а [[остаток (математика)|остатокот]] ќе биде 3.
 
== Поврзано ==
49800
* [[Делење со остаток]]
 
== Наводи ==