Шемси Ахмед-паша: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена на предлошка, replaced: Топкапи сарај → Топкапи-сарај
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
с (→‎top: Замена на предлошка, replaced: Топкапи сарај → Топкапи-сарај)
'''Семиз Ахмед-паша''' (роден во {{роден на|||1492}} - {{починал на|28|април|1580}} во {{починал во|Цариград}}) — османлиски државник и Голем везир на империјата во периодот од 1579 до 1580 година.
 
Ахмед бил истакнат османлиски благородник и државник кој зазеемал бројни високи политички функции како османлиски управител на [[Дамаск]], [[Румелија]], [[Сивас]], [[Анадолија]] за да во 1579 година биде поставен за голем везир наследувајќи го [[Мехмед-паша Соколовиќ]]. Инаку по татковска линија тој е директен потомок на [[Калид ибн ал-Валид]], наследник на пророкот [[Мухамед]] во [[7 век]]. Неговата мајка пак била внуката на [[Сулејман I]], и ќерката на [[Михрима султан]], [[Ајше Хумашах султан]]. Тој пораснал во [[Топкапи -сарај]], а во времето кога станал везир била изградена [[Шемси-пашина џамија]] на [[Босфор]]от од страна на [[Мимар Синан]]. Починал во [[1580]] година.
 
== Наводи ==