Разлика помеѓу преработките на „Ԅ“

Додадени 9 бајти ,  пред 2 месеци
с
Замена на предлошка, replaced: {{Unicode| → {{Уникод| (2)
с (Замена на предлошка, replaced: {{Unicode| → {{Уникод| (2))
 
}}
 
'''Коми зје''' ({{UnicodeУникод|Ԅ&nbsp;ԅ}}; италик: <span style="font-family: times, Times New Roman, serif; font-size: larger">''{{UnicodeУникод|Ԅ&nbsp;ԅ}}''</span>) — буква од [[комска азбука|комската азбука]], вид на запис на [[кирилично писмо|кирилица]]. Се користела само при записите на [[коми (јазик)|комитскиот јазик]] во 1920-ите како и во [[мордвински јазици|мордвинските јазици]].
 
Изговорот на оваа буква е {{IPA|[z]~[ʒ]}}.
== Поврзано ==
*З з : [[З|Кирилична буква З]]
 
 
[[Категорија:Јазици во Русија]]