Лужичка азбука: Разлика помеѓу преработките

Додадени 5 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Азбука: Замена на предлошка, replaced: {{Unicode| → {{Уникод|
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-[[Category: +[[Категорија:))
с (→‎Азбука: Замена на предлошка, replaced: {{Unicode| → {{Уникод|)
|}
 
Порана верзија на долнолужичката азбука имала ''{{UnicodeУникод|b́, ṕ, ḿ,}}'' и ''ẃ'' кои се користеле за палатизација. Овие биле заменети со ''bj, mj, pj'' и ''wj''.
 
Во јазиците ги има следните диграфи: