Разлика помеѓу преработките на „Иван Иванович Шишкин“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
ситна промена
(уредување)
с (ситна промена)
'''Иван Иванович Шишкин''', [[1832]]–[[1898]]) е [[Русија|руски]] [[сликар]] на [[пејзаж|пејзажи]]. Учел 4 години во [[Московско училиште за сликарство, вајарство и архитектура|Московското училиште за сликарство, вајарство и архитектура]], а потоа ја посетувал [[Императорска академија на уметностите|Императорската академија на уметностите]] во [[Санкт Петербург]] во периодот од [[1856]] до [[1860]] год. каде дипломирал со највисоки почести и златен [[медал]]. По пет години Шишкин станува член на Академијата, а подоцна и [[професор]]. Истовремено водел и часови по [[пејзажно сликарство|сликање на пејзажи]] во Вишата уметничка школа.
 
Некеое време Шишкин живеел и работел во [[Швајцарија]] и [[Германија]]. При неговото враќање во [[Санкт Петербург]], станува член на Дружината на подвижни уметнички изложби и на Друштвото на руски [[Акварел|акварелисти]]. Исто така учестувал и на [[изложба|изложби]] при Академијата на уметностите, СерускатаСѐруската изложба во [[Москва]] (1882), [[Нижни Новгород]] (1896), и на [[Светска изложба|Светската изложба]] во ([[Париз]], 1867 и 1878 и [[Виена]], 1873). Шишкиновиот метод на сликање е засован на аналитички проучувања на [[природа|природата]]. Тој се прославил со своите [[шума|шумски]] пејзажи, но исто така бил и инзвонреден [[Техничко цртање|технички цртач]] и [[Графика|графичар]].