Количник: Разлика помеѓу преработките

Одземени 56 бајти ,  пред 2 години
49800
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
(49800)
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Поимот „количник“ може да се однесува и само на [[цел број|целобројниот]] дел од резултатот при делењето. На пример, количникот на <big><code>13:5</code></big> ќе биде 2, а [[остаток (математика)|остатокот]] ќе биде 3.
 
49800
== Поврзано ==
* [[Делење со остаток]]
 
== Наводи ==
Анонимен корисник