Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2014 година: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: пето → петто
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (2))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: пето → петто)
'''Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2014''' — финалниот натпревар на [[Лига на шампиони во фудбал|УЕФА Лигата на Шампоните во сезоната]] 2014-15 година, односно 59-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 22-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. 
 
Натпреварот се одиграл на 24 Мај 2014 година, на [[Стадион Луж|Стадионот Луж]] во [[Лисабон]], [[Португалија]], меѓу шпанските клубови [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]] и [[ФК Атлетико Мадрид|Атлетико Мадрид]]. Тоа било петопетто финале каде што се сретнале две екипи од иста асоцијација, и прво финале на шпански екипи од ист град. Реал Мадрид победил на натпреварот со резултат од 4-1 по продолженијата, со головите од Г[[Гарет Бејл|ерет Бејл]], [[Марсело Вијеира|Марсело]] и [[Кристијано Роналдо]], по израмнувачкиот гол на [[Серхио Рамос]], во 93-та минута. Разултатот бил отворен од страна на [[Диего Годин]] во првото полувреме. Со оваа победа, Реал Мадрид ја освоил јубилејнта 10 титула во ова натпреварување, 12 години по нивната деветта победа.
==Место ==
[[File:Estadio da Luz 2012.jpg|thumbnail|left|Стадионот Луж во Лисабон, како домаќин на Финалето на Лигата на Шампионите во 2014 година.]]