Разлика помеѓу преработките на „Трговиште (Србија)“

нема опис на уредувањето
с
| footnotes =
}}
 
'''Трговиште''' е гратче сместено во [[Пчињски Округ|Пчињскиот Округ]] во [[Србија]]. Лежи на реката [[Пчиња (река)|Пчиња]] и е административно седиште на [[Општина Трговиште (Србија)|Општина Трговиште]]. Според последниот попис од 2011 година, во Трговиште има 1.767 жители, додека на територијата на општината живеат 5.091 жител.
 
== Историја ==