Разлика помеѓу преработките на „На Запад ништо ново“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''''На Запад ништо ново''''' ({{lang-de|Im Westen nichts Neues}}) е [[роман]] од [[Ерих Марија Ремарк]], [[Германија|германски]] [[ветеран]] од [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. [[Роман|Романот]] ја опишува војната во рововите и одделноста на [[Војник|војниците]] од нивните стари животи после враќањето од [[Војна|војната]]. Објавен под името '''''Im Westen nichts Neues''''' во [[Германија]] во [[јануари]] [[1929]] [http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Remarque_Im_Westen_nichts_Neues_1929.jpg], за кратко време, романот постигнува огромен успех. Приказната го следи животот на [[Раскажувач|раскажувачот]] Пол Баумер, деветнаесетгодишно момче кое доброволно се приклучува во војната, како и животот на неговите пријатели од фронтот Алберт Кроп, Џаден, Мулер, Хаје и Кацински (Кат).
 
''На Запад ништо ново'' се смета за еден од најдобрите воени [[роман]] на сите времиња, а [[Ерих Марија Ремарк]] со него го заклучува своето место во литературниот пантеон како мајстор на контрастот меѓу хоророт на војната и спокојната природа.