Разлика помеѓу преработките на „Флојд Ландис“

Одземени 13 бајти ,  пред 4 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎Професионална кариера: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (2))
с
| updated = January 29, 2013
}}
'''Флојд Лендис''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Floyd Landis''; [[14 октомври]] [[1975 година]]) e поранешен [[САД|американски]] професионалeн велосипедист, кој бил активен во периодот од [[1999]] до [[2010]] година. Пред тоа, Ландис возел ''моунтајн бајк'' и бил во 1993 година национален шампион за возачи до 23 години. Најголемиот успех во кариерата го остварил во [[2006]] година кога го освоил [[Тур Де Франс]], но му је одзеле победата после позитивен допинг тест и победата е препишана на [[Оскар Переир]].<ref name=phonakfireslandis>{{наведени вести| url=http://www.phonak-cycling.ch/index.php?id=5&L=1&uid=330| title= Phonak Cycling Team to clarify consequences|publisher=Phonak Cycling Team|date= 2006-08-05|accessdate= 2006-08-05}}</ref>
 
==Детство и аматерска кариера==
==Допинг==
 
На 27 јули [[2006]] година тимот Фонак објавил дека Лендис бил позитивен на допинг тест, имал високо ниво на тстостерон при етапата 17. Ландис го отфрлил тоа, истакнувајќи дека се надева на негативниот резултат на Б примерок. Но и тој бил позитивен, и Ландис бил отуштен од тимот Фонак. Со почетокот на август, свецката антидопинг агенција го прогласила Лендис крив за допинг, а светската бициклистичка федерациа УЦИ му ја одземала победата на [[Тур Де Франс]], и таа му припаднала на друго пласираниот Оскар Переиру. 20 септември [[2007]] година Лендис е прогласен крив за допинг пред званичниот комитет и суспендиран е на две години, ретко активно до 1 јануари [[2007]] година. Лендис на таа одлика се жалел на судот за спортска арбиража, и сослушувањето трајало од 19 до 24 март [[2008]] година, во [[Њујорк]]. Пресудата е донетадонесена на 30 јунјуни, [[2008]] година, каде е само потврдено дека е крив и суспензијата останала на снагатасила.
 
==Враќање на велосипедизмот==