Разлика помеѓу преработките на „Пипер“

Додадени 388 бајти ,  пред 2 месеци
с (Стилска исправка, replaced: Централна Америка → Средна Америка using AWB)
 
==Употреба во исхраната==
Пиперката се користи како [[зеленчук]], [[зачин]] и [[лек]]. Исто така се користи свежа, конзервирана како ([[туршија]]), сува или сува мелена (или „толчена“).
 
Пиперките, со просечна потрошувачка од 65,4 кг по домаќинство, е 2. зеленчук според употребата во Македонија во 2017 година<ref>[http://www.stat.gov.mk/Publikacii/4.4.18.01.pdf ПОТРОШУВАЧКА НА ДОМАЌИНСТВАТА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, 2017]</ref>.
 
==Галерија==
<center>