Рудолф Бултман: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Нов Завет → Нов завет (2)
с (→‎Наводи: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга (12))
с (Правописна исправка, replaced: Нов Завет → Нов завет (2))
'''Рудолф Болтман''' ([[германски јазик|германски]]: ''Rudolf Bultmann'', [[20 август]] [[1884]] - [[Марбург]], [[30 јули]] [[1976]] ), бил познавач на [[Нов Заветзавет|Новиот завет]] и германски теолог.
 
== Биографија==
По студирањето на неколку германски универзитети, работел како професор на [[Нов Заветзавет|Новиот завет]] . Тој применал на критични методи во работата на радикалниот скептицизам, особено во анализата на [[Евангелие]]то, кое е претставено во ''историјата на неоптичната традиција''( [[1921]], [[1931]], [[1934]] ). Во делото на ''Исус со'' (1926)збора, тој зборува за мисијата на [[Исус Христос|Христос]] во која ги собрал своите ученици, но на крајот доаѓа до идејата дека целосно ја негира неговата откупна мисија и неговото морално учење.Со екстремен историски скептицизам, паралела меѓу историјата и религијата покажува потреба да се демитологизира Новиот завет . Ги цитира митолошките елементи на Новиот заветбезгрешно зачнување и раѓање) и тврди дека евангелската приказна е заснована на митолошки концепти на Универзумот. Бултман сметал дека ако митскиот елемент целосно бил исфрлен, вистинското значење на Евангелието целосно ќе го изгуби своето значење.
 
Помеѓу предавањата на Бултман ги слушале и предавањата на Мартин Хајдегер,истакнат германски филозоф.