Дела на светите апостоли: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Нов Завет → Нов завет, Новиот Завет → Новиот завет (2)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
с (Правописна исправка, replaced: Нов Завет → Нов завет, Новиот Завет → Новиот завет (2))
{{Книги од Новиот Заветзавет}}
'''Дела на Апостолите''' — една од книгите на канонскиот [[Нов Заветзавет]], и кој се користи во сите православни и римокатолички, како е во останатите христијански деноминации како протестанти, Јеховини сведоци, адвентисти итн.
 
Според научните истражувања, оваа книга се препишува на авторот на [[Евангелие по Лука|Евангелието по Лука]], односно [[Апостол Лука]]. Како и според евангелието на Лука, така и Делата на Апостолите започнуваат со обраќање кон Теофил, кој според некои бил римски големец. Според некои тој бил римски судија на судот на кој требало да му биде судено на [[Апостол Павле]].
== Автор и име ==
 
Денеска сѐ уште се дебатира околу тоа дали Лука бил авторот на оваа книга која се наоѓа во Новиот Заветзавет. Отците на раната црква споменуваат дека Лука бил лекар, дека делувал во [[Антиохија]] и дека бил голем приврзаник на [[апостол Павле]]. Се смета дека авторот на евангелието по Лука е истиот кој ги напишал и делата на апостолите. Меѓутоа не постои консензус, па според [[Рејмонд Браун]], сегашното мислење околу авторството на Лука е еднакво поделено меѓу истражувачите.
 
Името на насловот Дела на апостолите не бил оригинален. За прв пати ова име било употребено од страна на [[Иринеј Лионски]] во доцниот [[2 век]]. Некои сугерираат дека насловот бил ''Делата на Исус'' или ''Делата на Светиот Дух'', бидејќи во глава 1:1 се започнува со самиот Исус и продолжува околу она што Исус започнал и какво е неговото учење.