Патмос: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Нов Завет → Нов завет, Новиот Завет → Новиот завет
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Нов Завет → Нов завет, Новиот Завет → Новиот завет)
}}
 
'''Патмос''' ({{lang-el|Πάτμος}}; {{lang-it|Patmo}}) е најмалиот од групата на острови во [[Егејско Море|Егејското Море]], попозната како [[Јужни Споради]]. Површината на островот е 28 км<sup>2</sup>. За овој [[остров]], како и за останатите е карактеристична средоземноморската клима. Според [[Нов Заветзавет|Новиот Заветзавет]], на овој [[остров]] [[Апостол Јован (Евангелист)|Св. Јован]] во околу [[95]] година го напишал своето [[Евангелие]].
 
Овој остров и град е вклучен во [[Список на светско културно и природно наследство на УНЕСКО|списокот на културно наследство на УНЕСКО]].