Разлика помеѓу преработките на „Викторија (Австралија)“

нема опис на уредувањето
с
''Оваа страница се однесува на австралиската сојузна држава Викторија. За друго значење види [[Викторија (појаснување)]].''
[[Податотека:Flag of Victoria (Australia).svg|мини|Знаме на Викторија]]
'''Викторија''' ({{lang-en|Victoria}}) е една од шестте сојузни држави во Австралија. Најмалата држава е по површина на Австралиското копно, со 237.629 квадратни километри, и е најгуста по население, со 5.205.200 жители во 2007ма2007 год.<ref>[http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/3101.0/ Статистики]</ref> Главен град на Викторија е [[Мелбурн]], во кој живуваатживеат скоро 70% од сите Викторијци.
 
== Историја ==
Површината на Викторија била дел од австралиската дражавадржава [[Нов Јужен Велс]] до 1851 г., кога се одделила како „Колонија Викторија“. Истата година е откриено [[злато]] во селото [[Баларат]], а потоа и во [[Бендиго]], каде се случила една од најголемите [[златна треска|златни трески]] во светот. Во само десет години, населението на колонијата се зголемило од 76.000 до 540.000 жители — најголемиот број од нив доселеници од [[Ирска]] и [[Кина]].
 
== Наводи ==
Анонимен корисник