Невена Божовиќ: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Музичар|Name=Nevena Božović|Background=solo_singer|Birth_name=|Alias=|Instrument={{Hlist|Vocals}}|Genre={{Hlist|[[Serbian pop|Pop]]|[[dance-pop|dance]]}}|Occupation={{Hlist|Singer|songwriter}}|Years_active=2007–present|Label=|Associated_acts={{Hlist|[[Moje 3]]|[[Sara Jovanović]]|[[Mirna Radulović]]}}|Current_members=|Past_members=}}
'''Невена Ивановиќ''' е родена на 15 јуни 1994 година и е српска пејачка-текстописец. Таа дебитираше со тоа што ја претставуваше Србија на детскиот натпревар за песна на Евровизија 2007 со песната "Пиши ми", завземајќи го третото место. Божовиќ се искачи на второ место на телевизискиот пеачки натпревар ''Првиот глас Србијa'' во 2013 година.
 
Следната година, Божовиќ и уште двајца финалисти, Мирна Радуловиќ и [[Сара Јовановиќ]], ја формираа женската група Моје 3 и ја претставуваа Србија на [[Евровизија 2013|Евровизискиот натпревар 2013]] со песната " Ljubav je svuda ", не успеаја да стигнат до финалето. Таа беше првиот уметник што некогаш се натпреварувал и за натпреварите за [[Евровизија|возрасни]] и [[Детски избор за песна на Евровизија|помлади на Евровизија]] како главен изведувач.<ref name="urlSerbia: Moje 3 [Interview] | escXtra">{{Наведена мрежна страница|url=http://escxtra.com/2013/03/moje-3-interview/|title=Serbia: Moje 3 [Interview] &#124; escXtra|last=|authorlink=|date=|work=|publisher=|pages=|language=|format=|archive-url=https://web.archive.org/web/20130425170905/http://escxtra.com/2013/03/moje-3-interview/|archive-date=2013-04-25|url-status=dead|accessdate=2013-03-25|quote=}}</ref> Божовиќ повторно ќе се натпреварува на [[Евровизија 2019|натпреварот за песна на Евровизија 2019]] како соло пејач со песната " Круна ".
 
=== Раниот живот ===
Таа е родена и посетувала училиште во [[Косовска Митровица]] . Божовиќ студиралстудирала музика на Универзитетот за уметности во Белград .<ref name="urlBlic Online | Nevena već favorit u „Prvom glasu">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/344215/Nevena-vec-favorit-u-Prvom-glasu|title=Blic Online &#124; Nevena već favorit u "Prvom glasu"|last=|authorlink=|date=|work=|publisher=|pages=|language=|format=|accessdate=2013-03-26|quote=}}</ref>
 
=== Кариера ===
Во 2007 година, Невена учествуваше во [[Србија на Детскиот избор за песна на Евровизија|Избор за детска песна на Евровизија]], национална селекција на Србија за детска Евровизија со "Пиши ми" . На последната ноќ, таа го освои првото место и отиде во [[Ротердам]], [[Холандија|Холандија, за]] да ја претставува Србија. На 8 декември, Невена беше рангирана на третото место со 120 поени, што го направи најдобриот резултат на Србија на натпреварот. Во 2009 година, по мала пауза од музиката, таа одлучи да се врати, учествувајќи во Сончене скала со "Ти".
 
Во 2012 година Невена учествуваше во српската верзија на The Voice . По тримесечни живо концерти, битки и предизвици, Невена се квалификуваше за финалето, каде што се најде на второто место по Мирна Радуловиќ .
 
Во 2013 година, заедно со Мирна и Сара, сите тројца учесници во ''Првиот глас'' учествуваа во Беосонг 2013 со " Љубов е секаде ". Триото победи на натпреварот со над 25.000 гласови и отидоа за да ја претставуваат Србија на [[Евровизија 2013]] во [[Малме]], каде што се врши во првото полуфинале <ref name="urlMoje 3 to represent Serbia! | News | Eurovision Song Contest - Malmö 2013">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.eurovision.tv/page/news?id=moje_3_to_represent_serbia|title=Moje 3 to represent Serbia! &#124; News &#124; Eurovision Song Contest - Malmö 2013|last=|authorlink=|date=|work=|publisher=|pages=|language=|format=|accessdate=2013-03-03|quote=}}</ref> и завршил единаесетти, пропуштаа на финалето од шест поени. Истата година, во јули, го претстави својот нов сингл, наречен "Погледни ме". На [[Евровизија 2015|натпреварот за песна на Евровизија 2015]] во [[Виена]], таа беше една од петте поротници за [[Србија|српската]] жири комисија.
 
Нејзиниот сингл "Јасно ми е" и беше доделен на музичките награди на церемонијата 2.019 . Таа се натпреваруваше во Беовизија 2019 со песната " Круна " и победи на натпреварот, добивајќи права да ја претставува Србија на [[Евровизија 2019|Евровизискиот натпревар 2019]] .<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.eurovisionary.com/beovizija-2019-nevena-bozovic-will-represent-serbia-at-this-years-eurovision-song-contest/|title=Beovizija 2019: Nevena Božović will represent Serbia at this years Eurovision Song Contest|date=3 March 2019|publisher=Eurovisionary|accessdate=3 March 2019}}</ref>
 
==Наводи==
Анонимен корисник