Маја Хил: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
{{Инфокутија Уметник|name=Маја Хил|image=Maja Hill.jpg|caption=Маја Хил|birth_name=Маја Џартовска|birth_date={{birth date and age|1976|1|26|df=y}}|birth_place=[[Скопје]], [[СФРЈ]]|nationality=британско, македонско|field=сликање, цртање, фотографија, вајарство, настап, филм, академија|training=[[Универзитет „Св. Кирил и Методиј“]]|spouse=Бенјамин Хил (2003– )}}
'''Маја Хил''' (родена како '''Маја Џартовска''' на {{Родена на|26 |јануари |1976}}) - [[Македонци|македонска]] уметница.
 
Хил е родена во [[Скопје]], [[Југославија]] во 1976 година, а моментално работи и живее во Велика Британија. Додека нејзиниот опус главно се состоел од слики со масло, особено портрети и градски предели, таа е позната по тоа што работи низ низа уметнички дисциплини. Таа често изложувала на [[Балкански Полуостров|Балканот]] и на меѓународно ниво, вклучувајќи ги [[Лондон]], [[Њујорк (град)|Њујорк]] и [[Париз]].
Анонимен корисник