Симона Попоска: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{внимание}}{{Инфокутија за личност|име=Симона Попоска|познат=поп пејачка|роднини=|родители=|мајка=|татко=|сопружник=|занимање=|наставка=а|националност=македонка|портрет=|починал-причина=|починал-место=<!-- населено место, административен регион, суверена држава.-->|починал-дата=<!-- {{починал на и возраст|df=yes|гггг|мм|дд|гггг|мм|дд}} (прво дата на смрт, а потоа дата на раѓање) -->|роден-место=Охрид|роден-дата={{роден на|27|март|1992}}|родено-име=|опис=|деца=}}
 
'''Симона Попоска''' (родена {{Родена на|27.03.|март|1992}} година во [[Охрид]]) — македонска пејачка.
 
==Животопис==
Основно училиште посетувала во [[ОУ „Григор Прличев“ - Охрид|ОУ “Григор„Григор Приличев”Прличев“]] во Охрид, средно училиште завршила во СОУ “Нико„Нико НесторНестор“ -во Струга“Струга, а исто така го посетувала Нижото музичко училиште Методи Патчев во Охрид, каде го изучувала инструментот виолина. Студирала на [[Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“|Универзитетот „Св. Кирил и Методиj“]] отсек општа медицина.
 
Со музика започнала да се занимава од шест годишна возраст. Нејзино прво појавување на сцена било во 1999 година на фестивалот Распеано рибарче, каде настапила и наредните две години, а следното музичко искуство било на [[Златно Славејче]] 2002 година. Нејзиното прво поголемо искуство се случило 2004 година на првиот [[Македонија на Детскиот избор за песна на Евровизија|домашен избор за песна за детска евровизија]] каде се пласирала на второто место. Во 2006 година настапила на истиот избор и се пласирала на трето место. Следни искуства се на “[[Канео Фест]]” каде добила награда за најслушана песна на годината, “Охрид Фест”, “Мелфест” во Прилеп каде го освоила второто место. Следел настап на Фешта-1 фестивалот во 2009 каде освоила трето место со синглот “Не летај на Небо”. Во 2010 година следел краток договор со Продукција Република. Во 2012 година потпишала договор со Горила Продукција. Симона издала сингл за темата “До Крај” за која снимила и видео запис со кој се пробила на врвот на сите топ листи низ Македонија. Потоа следувал нејзиниот следен видео запис за песната “Летај Високо” која е во дует заедно со Филип Кирјаку. Симона го раскинала договорот со Горила Продукција и 2013 година започнала соработка со диџеј Ерик Фокс, како The Sound Messengers (проект кој претставувал комерцијален хаус, и песни на аглиски јазик). Нивната соработка успешно продолжила и заедно издале пет нумери на англиски јазик. Во 2014 година, Симона настапила на [[Макфест]], и добила награда за најдобар дебитант со нумерата “Како да заборавам” кое е авторско дело на Ерик Фокс, текст [[Магдалена Цветкоска]] и аранжман [[Зоран Алексиќ]]. Симона во октомври 2014 го издала спотот за нумерата “Не е најдобро”, дело на Зоран Алексиќ, во изработка на Томато продукција.
 
Симона во почетокот на 2019 ја прекинала соработката со Ерик Фокс и го напуштила дуото The Sound Messengers.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://vistina.com.mk/radio-mileva/erik-foks-so-ovaa-devojka-ja-zameni-simona-popovska-kako-pejachka-vo-saundmesindzers/|title=Ерик Фокс со оваа девојка ја замени Симона Поповска како пејачка во „Саундмесинџерс“|work=Vistina.mk|language=mk-MK|accessdate=2020-10-03}}</ref>
Анонимен корисник