Силвија од Шведска: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
* [[Prince Carl Philip]]
* [[Princess Madeleine]]
}}|birth_name=Силвија Рената Сомерлат|house=<!--Do not add a royal house or dynasty unless you have an official source. People are born into dynasties of ruling families. Whether or not a person is confirmed to belong to a dynasty by marriage requires a source that proves that fact. -->|father=Валтер Сомерлат|mother=Алиса Соарес де Толедо|birth_date={{birth date and age|1943|12|23|df=yes}}|birth_place=[[Хајделберг]], [[Република Баден]], [[Германија]]|religion=Шведска црква|signature=Signature of Queen Silvia of Sweden.png}}'''Силвија''' (родена '''Силвија Рената Сомерлат''' на {{Родена на|23 |декември |1943}}) е- сопруга на кралот на Шведска, [[Карл XVI Густаф]]; оваа титула ја стекнала со бракот со кралот во 1976 година. Таа е мајка на наследникот на престолот, [[Викторија, престолонаследничка принцеза од Шведска|принцезата Викторија]]. Во 2011 година, таа стана најдолговечна кралица на Шведска, рекорд што претходно го држеше [[Софија од Насау]].
 
== Детство и родителство ==
Таа има два постари браќа: Ралф (роден 1929) и Волтер (роден 1934) Сомерлат. Нејзиниот трет брат Јорг Сомерлат починал во 2006. Куќата Мајка-Дете Јорг Сомерлат во Берлин, управувана од Светската фондација за детство на кралицата Силвија, <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.childhood.org/eng|title=Startpage|publisher=Childhood|archive-url=https://web.archive.org/web/20120209200840/http://www.childhood.org/eng/|archive-date=9 February 2012|accessdate=9 February 2012}}</ref> е именувана по неговото име.
 
Посетувала средно училиште во [[Диселдорф|Дизелдорф]], дипломирајќи во 1963 година; и ја посетувала Школата за толкување во Минхен од 1965 до 1969, насока [[шпански јазик]]. <ref name="KungahusetTheQueen">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.kungahuset.se/royalcourt/royalfamily/hmqueensilvia/biography.4.396160511584257f2180002273.html|title=Biography – Sveriges Kungahus|publisher=Kungahuset.se|language=Swedish|accessdate=9 February 2012}}</ref>
 
Таа има извесно познавање на [[шведски знаковен јазик]], национален знаковен јазик што го користи заедницата на глуви во Шведска.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.taubenschlag.de/meldung/4478|title=Essener LVR-Schule zu Gast bei Königin Silvia von Schweden|date=8 April 2009|language=German|trans-title=Students of an LVR School in Essen visit Queen Silvia of Sweden|archive-url=https://web.archive.org/web/20100425002047/http://www.taubenschlag.de/meldung/4478|archive-date=25 April 2010|accessdate=7 April 2010}}</ref> Таа е обучен преведувач и [[Шведски јазик|шведскиот]] е всушност нејзин [[Повеќејазичност|шести јазик]]. Го зборува својот мајчин [[германски јазик]], [[Португалски јазик|португалски]], кој е мајчин јазик на нејзината мајка, како и [[Француски јазик|француски]], [[Шпански јазик|шпански]] и [[Англиски јазик|англиски]].
За време на [[Летни олимписки игри 1972|Летните олимписки игри во 1972,]] каде била вработена како водителка, Силвија Сомерлат се сретнала со принцот престолонаследник Карл Густаф. Во подоцнежно интервју, кралот објаснил како само „кликнало“ кога се сретнале. По смртта на кралот [[Густаф Шести Адолф од Шведска|Густаф Шести Адолф]] на 15 септември 1973, Карл XVI Густаф го наследи престолот.
 
Тој и Силвија ја објавиле свршувачката на 12 март 1976 и се венчале три месеци подоцна, на 19 јуни во катедралата во Стокхолм („Катедралата Сторкиркан“) во [[Стокхолм]]. <ref>{{Наведени вести|url=https://www.nytimes.com/1976/06/20/archives/swedish-monarch-marries-german-as-150000-turn-out.html|title=Swedish Monarch Marries German as 150,000 Turn Out|last=Kilborn|first=Peter|date=20 June 1976|work=The New York Times|access-date=26 April 2017|page=3}}</ref> Тоа бил првиот брак на владејачки шведски монарх од 1797 година. Пред венчавката, претходната вечер, претходел Кралски естраден перформанс, каде што шведската музичка група [[АББА]] за прв пат ја изведе „Dancing Queen“, како почит кон идната кралица на Шведска.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://royalromance.royalroundup.com/?p=914|title=Retro Romance: Sweden's Dancing Queen Silivia|archive-url=https://web.archive.org/web/20110715205106/http://royalromance.royalroundup.com/?p=914|archive-date=15 July 2011|accessdate=6 December 2010}}</ref> <ref>
{{YouTube|Dancing Queen Royal Swedish Opera by ABBA World Hit Song Track Theatrical Stage Act Video}}
</ref>
Анонимен корисник