Викторија, престолонаследничка принцеза од Шведска: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Victoria, Crown Princess of Sweden“)
 
Нема опис на уредувањето
* [[Princess Estelle, Duchess of Östergötland]]
* [[Prince Oscar, Duke of Skåne]]
}}|birth_date={{birth date and age|1977|07|14|df=yes}}|birth_place=[[Karolinska Hospital]], [[Solna Municipality|Solna]], Sweden|father=[[Carl XVI Gustaf]]|mother=[[Silvia Sommerlath]]|religion=[[Church of Sweden]]}}'''Викторија, престолонаследничка принцеза на Шведска, војвотка од Вестерготланд''' (Викторија Ингрид Алис Дезиреја, родена{{Родена на |14 |јули|1977}} 1977) е- наследничка на шведскиот престол, како најстаро дете на кралот Карл XVI Густаф. Доколку се искачи на престолот како што се очекува, таа ќе биде четврта кралица владетелка на Шведска (по [[Маргарет I од Данска|Маргарет]], Кристина и Улрика Елеонора) и прва од 1720.
 
== Ран живот ==
Викторија студирала една година (1996–97) на Католичкиот западен универзитет во Анже во [[Франција]] и во есенскиот семестар од 1997 учествувала во посебна програма по работата на ''Риксдаг''. Од 1998 до 2000, Викторија престојувала во Соединетите Американски Држави, каде студирала разни предмети на Универзитетот Јеил, Њу Хејвен, Конектикат. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://web.archive.org/web/20121114042055/http://www.yalealumnimagazine.com/issues/02_03/special_students.html|title=Yale Alumni Magazine: degree special students (March 2002)|date=2012-11-14|work=web.archive.org|accessdate=2020-10-06}}</ref>
 
Во мај 1999, таа била практикант во Шведската амбасада во Вашингтон. Викторија заврши студиска програма во шведските владините канцеларии во 2001. <ref name="The Crown Princess's biography">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.kungahuset.se/royalcourt/specialevents/specialevents/thecrownprincesss30thbirthday/biography.4.396160511584257f2180002957.html|title=The Crown Princess's biography|publisher=[[Royal Court of Sweden]]|accessdate=20 December 2014}}</ref> Во 2003, образованието на Викторија продолжи со посети на шведски бизниси, програма за студии и пракса во земјоделството и шумарството, како и завршување на основната обука на војници на СВЕДИНТ (Меѓународен центар на шведските вооружени сили ). <ref>{{Наведени вести|url=https://www.svd.se/victorias-lumparliv-krontes-av-faltovning|title=Victorias lumparliv kröntes av fältövning|work=Svenska Dagbladet|access-date=14 July 2017|language=sv}}</ref>
 
Во 2006, Викторија се запишлаа во Програмата за дипломати на Министерството за надворешни работи, која траела од септември 2006 до јуни 2007. Програмата е обука на млади идни дипломати и дава увид во работата на Министерството, надворешните и безбедносните политики на Шведска и односите на Шведска со остатокот од светот. <ref name="The Crown Princess's biography">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.kungahuset.se/royalcourt/specialevents/specialevents/thecrownprincesss30thbirthday/biography.4.396160511584257f2180002957.html|title=The Crown Princess's biography|publisher=[[Royal Court of Sweden]]|accessdate=20 December 2014}}</ref> Во јуни 2009, таа дипломирала на студии по Уметност на Универзитетот во Упсала.
 
Таа зборува шведски, англиски, француски и германски јазик. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://sweden.se/society/the-swedish-monarchy/|title=The Swedish monarchy|accessdate=29 November 2014}}</ref>
 
== Промена на статусот ==
Викторија била прогласена за крунисана принцеза на 1 јануари 1980 со промената во 1979 во Законот за наследување од 1810. Овој устав вовел апсолутна примогеност, што значи дека престолот ќе го наследи најстарото дете на монархот без оглед на полот. Кралот Карл Шеснаесетти Густаф се спротивставил на реформата откако таа се случила - не затоа што се противел на влегувањето на жените во линијата на сукцесија, туку затоа што бил вознемирен што му бил одземен статусот на принцот престолонаследник на неговиот син кој го имал од раѓање. <ref>{{Наведени вести|url=http://www.aftonbladet.se/nyheter/article178297.ab|title=Kungen: Grundlagen är lustig|last=Petersson|first=Claes|date=24 November 2003|work=[[Aftonbladet]]|access-date=18 June 2010|language=Swedish|trans-title=The King: The Constitution is amusing}}</ref>
 
Кога станала наследничка, таа исто така била прогласена за војвотка од Вастергетланд, една од историските [[Покраини во Шведска|провинции на Шведска]]. Пред оваа уставна промена, престолонаследник бил нејзиниот помлад брат Карл Филип. Сега е четврти по ред до тронот, зад Викторија и нејзините деца.
Фондот на крунисаната принцеза Викторија е основан во 1997 и се води како дел од Радиохилопен, филијала за прибирање средства на телевизијата Сверигес и радио Сверигес. Целта на фондот е да обезбеди поддршка за рекреација и рекреативни активности за деца и млади со функционална попреченост или хронични болести.
 
Средствата на Фондот произлегуваат главно од донации од јавноста, но големите компании како што се Арла Фудс, Сведбанк и АБ Свенска Ретурпак се постојани партнери за спонзорство. Дополнителна поддршка доаѓала од Здружението на шведски пекари и слаткари кои секоја година организираат национална „недела на торти со принцези“, за време на која учесниците во кафулињата и пекарите даваат 2,50 шведски круни по продадено принцеско печиво и 10 шведски круни по продадена принцеска торта. <ref name="kungahuset2006">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.kungahuset.se/kungafamiljen/aktuellahandelser/2006/2006aktuellt/honvannkungligtslottspris.5.15b204310cb5c03d568000341.html|title=Hon vann kungligt slottspris – Sveriges Kungahus|date=|publisher=[[Royal Court of Sweden]]|accessdate=17 May 2014}}</ref> Резултатот од овој поттик за собирање средства обично и се претставува на самата Викторија на нејзиниот именден на 12 март секоја година; во 2007, вкупниот износ бил 200.000 шведски круни. Честитки и комеморативни картички се издаваат од Радиохјалпен во корист на фондот, едноставен начин да се оддаде почит и да се направи добро дело. Во 2006, Фондот за крунисаната принцеза Викторија собра вкупно 5,5&nbsp;милиони шведски круни.
 
Секоја година Викторија посетува еден или повеќе клубови или проекти на кои им се доделени грантови. Овие посети не се објавуваат преку официјалниот кралски дневник, но се чуваат приватни; наместо тоа, шведската телевизија често ја придружува и емитува кратки програми од овие посети во одредено време од годината. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.radiohjalpen.se/kronprinsessan-victorias-fond-1|title=Kronprinsessan Victorias fond|publisher=[[Radiohjälpen]]|language=Swedish|trans-title=Crown Princess Victoria's Fund|archive-url=https://web.archive.org/web/20130718130621/http://www.radiohjalpen.se/kronprinsessan-victorias-fond-1|archive-date=18 July 2013|accessdate=17 May 2014}}</ref>
Во 1996, било утврдено дека Викторија страдала од анорексија ; ова не било потврдено дури до следната година. <ref name="aftonbladet1">{{Наведени вести|url=http://wwwb.aftonbladet.se/nyheter/9905/28/vict.html|title=’Det var en jätte-jobbig tid för mig’|last=Rönn|first=Cina|date=28 May 1999|work=[[Aftonbladet]]|access-date=18 June 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20160303194201/http://wwwb.aftonbladet.se/nyheter/9905/28/vict.html|archive-date=3 March 2016|language=Swedish|trans-title='It was a really difficult time for me'}}</ref> <ref name="times">{{Наведени вести|url=http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article7127348.ece|title=The next Queen Victoria, the glamour model and a right royal scandal|last=Conradi|first=Peter|date=23 May 2010|work=[[The Sunday Times]]|access-date=18 June 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100530183752/http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article7127348.ece|archive-date=30 May 2010|quote=she also fell victim to anorexia. To reduce the pressure on her, her family sent her to America in 1998}}</ref> Викторија планирала да студира на Универзитетот во Упсала, но по интензивните медиумски шпекулации и јавна дискусија кога во април 1997 се појавија слики од очигледно ослабена Викторија во фустани без ракави на балот на Редот на невиноста и свечената вечера за државната посета од [[Австрија]], кралскиот двор одлучил да го потврди стравот.
 
Откако во ноември 1997 соопштението од Кралскиот двор објави дека Викторија има нарушувања во исхраната, таа се пресели во [[Соединети Американски Држави|Соединетите Држави]] каде се здоби со професионално лекување и студираше на Универзитетот Јеил. <ref name="times">{{Наведени вести|url=http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article7127348.ece|title=The next Queen Victoria, the glamour model and a right royal scandal|last=Conradi|first=Peter|date=23 May 2010|work=[[The Sunday Times]]|access-date=18 June 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100530183752/http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article7127348.ece|archive-date=30 May 2010|quote=she also fell victim to anorexia. To reduce the pressure on her, her family sent her to America in 1998}}</ref> Со донесувањето на оваа драстична одлука, Викторија живееше анонимно, додека добиваше стручна помош и се опоравуваше без да се грижи за медиумските шпекулации или ако луѓето ја препознаваат на улиците. <ref name="aftonbladet1">{{Наведени вести|url=http://wwwb.aftonbladet.se/nyheter/9905/28/vict.html|title=’Det var en jätte-jobbig tid för mig’|last=Rönn|first=Cina|date=28 May 1999|work=[[Aftonbladet]]|access-date=18 June 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20160303194201/http://wwwb.aftonbladet.se/nyheter/9905/28/vict.html|archive-date=3 March 2016|language=Swedish|trans-title='It was a really difficult time for me'}}</ref>
 
Во јуни 1999, Викторија изјавила: „Беше навистина тешко време. Овој вид на болест е тежок, не само за поединецот, туку и за луѓето блиски до него. Денес сум добро.“ <ref name="aftonbladet1">{{Наведени вести|url=http://wwwb.aftonbladet.se/nyheter/9905/28/vict.html|title=’Det var en jätte-jobbig tid för mig’|last=Rönn|first=Cina|date=28 May 1999|work=[[Aftonbladet]]|access-date=18 June 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20160303194201/http://wwwb.aftonbladet.se/nyheter/9905/28/vict.html|archive-date=3 March 2016|language=Swedish|trans-title='It was a really difficult time for me'}}</ref>
 
Во ноември 2002, книгата ''Викторија, Викторија!'' била објавена, што раскажувала повеќе за нејзиното нарушување во исхраната. Викторија изјавила: „Се чувствував како воз што забрзува, донесував одлуки во последен момент... во текот на целиот период. Имав нарушувања во исхраната и бев свесна за тоа, мојата болка беше огромна. Навистина мразев како изгледав, како бев... Јас, Викторија, не постоев. Чувствував како сè во мојот живот и околу мене да е контролирано од други. Едно нешто што можев да го контролирам беше храната што ја ставав во мене “. Таа понатаму рече дека „Она што се случи чинеше многу и јас бев таа што бев виновна за последиците. Сега се чувствувам добро и со увидите што ги стекнав преку ова, се надевам дека ќе помогнам на некој друг “друг“. <ref>{{Наведена книга|title=Victoria, Victoria!|last=Bah|first=Alice|last2=Tarras-Wahlberg|first2=Elisabeth|last3=Hansen|first3=Paul|publisher=Ekerlid|year=2002|isbn=91-89617-36-3|location=Stockholm|page=115|language=sv|author-link=Alice Bah|author-link2=Elisabeth Tarras-Wahlberg}}</ref>
 
Викторија страда од [[Просопагнозија|прозопагнозија]], што го отежнува препознавањето на познати лица. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.femalefirst.co.uk/royal_family/Princess+Victoria-48079.html|title=Princess Victoria's face confession|publisher=}}</ref> <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.theartofliving.info/en/article/crown-princess-victoria-a-mirror-of-the-swedish-nation/1761|title=The Art of Living Magazine - Art, Culture and Wealth Management|work=The Art of Living Magazine|archive-url=https://web.archive.org/web/20170514221159/http://www.theartofliving.info/en/article/crown-princess-victoria-a-mirror-of-the-swedish-nation/1761|archive-date=14 May 2017|accessdate=30 April 2017}}</ref> Во едно интервју во 2008, таа го нарекла како „голем недостаток“ во нејзиниот капацитет, бидејќи и било многу тешко да се сети на имиња и лица. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://edition.cnn.com/2013/05/23/health/gallery/notable-prosopagnosia/index.html|title=Photos: The faces of those who don't recognize faces|date=23 May 2013|publisher=[[CNN]]}}</ref>
<sup class="noprint Inline-Template" data-ve-ignore="true" style="white-space:nowrap;">&#x5B; ''<nowiki><span title="The material near this tag may rely on an unreliable source. (July 2020)">несигурен извор?</span></nowiki>''</sup>
 
== Титули, стилови и почести ==
Анонимен корисник