Ана-Марија Еклунд Ловиндер: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Anne-Marie Eklund Löwinder“)
 
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Anne-Marie_Eklund_Löwinder.jpg|мини|Ана-Марија Еклунд Ловиндер 2011 година]]
'''Моника Ен-Мари (Ана-Марија) Еклунд Ловиндер (''Амел'')''', (родена на {{Родена на|26 |септември |1957}} годинаво {{Родена во |Стокхолм, }})<ref>Sveriges befolkning 1990: ''Eklund Lövinder, Monika Ann-Mari''</ref> е- шведска експертка за Интернет.
 
Таа е главна службеничка за Безбедност на Информација во IIS, Интернет фондација во Шведска. <ref name="iis">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.iis.se/english/press/image-gallery-and-biographies/|title=Image gallery and biographies|work=www.iis.se|accessdate=2015-12-09}}</ref> Таа исто така служи во одборите на организации поврзани со Интернет, вклучувајќи го Советот на европски национални регистри на домени од највисоко ниво (CENTR) и Шведскиот институт за форензичка информатика.
 
Еклунд Ловиндер е назначена за Доверлив претставник на заедницата од страна на [[ICANN|Интернет корпорацијата за доделени имиња и броеви (ICANN)]]. Таа е една од седумте лица кои го контролираат генерирањето на клучеви DNSSEC за DNS коренската зона. <ref name="guardian">{{Наведени вести|url=https://www.theguardian.com/technology/2014/feb/28/seven-people-keys-worldwide-internet-security-web|title=Meet the seven people who hold the keys to worldwide internet security|last=Ball|first=James|date=2014-02-28|work=The Guardian|access-date=2016-02-17|language=en-GB|issn=0261-3077}}</ref>
 
Во 2013 година, Еклунд Ловиндер беше првата Швеѓанка која беше вклучена во Интернет халата на славните.<ref name="halloffame">[http://internethalloffame.org/inductees/anne-marie-eklund-l%C3%B6winder INTERNET HALL of FAME INNOVATOR Anne-Marie Eklund Löwinder] ''internethalloffame.org''</ref> Интервјуирана во 2014 година, таа рече „Морам да признаам дека го сакам интернетот. Тоа е парче инженерска уметност на кое треба да му се восхитувате. И да бидам во можност да придонесам ова да стане побезбедно место, ме прави да се чувствувам добро“.<ref name="guardian">{{Наведени вести|url=https://www.theguardian.com/technology/2014/feb/28/seven-people-keys-worldwide-internet-security-web|title=Meet the seven people who hold the keys to worldwide internet security|last=Ball|first=James|date=2014-02-28|work=The Guardian|access-date=2016-02-17|language=en-GB|issn=0261-3077}}</ref> Заедно со Леиф Јохансон и Питер Лотберг, таа исто така беше дел од фондацијата ТУ-стифтелсен, која управува со Netnod. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nyteknik.se/digitalisering/foretaget-bakom-sveriges-internet-letar-ny-vd-6343024|title=Företaget bakom Sveriges internet letar ny vd|last=Kleja|first=Monica|work=Ny Teknik|language=sv|accessdate=2019-05-13}}</ref>
 
Еклунд Ловиндер е доктор на компјутерски науки на Универзитетот во Стокхолм. <ref name="halloffame">[http://internethalloffame.org/inductees/anne-marie-eklund-l%C3%B6winder INTERNET HALL of FAME INNOVATOR Anne-Marie Eklund Löwinder] ''internethalloffame.org''</ref>
 
== Користена литература ==
Анонимен корисник