Луиза Хамарстрем: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Louise Hammarström“)
 
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Louise_Hammarström.jpg|мини|Луиза Хамарстрем]]
'''Луиза (Ловиса) Катарина Хамарстрем''' ({{Родена на|25 |мај |1849}} &#x2013; {{Починала на|5 |ноември |1917}}), била шведска хемичарка. Таа била првата формално обучена и образована жена шведска хемичарка. <ref name="auto">[http://www.ub.gu.se/fasta/laban/erez/kvinnohistoriska/tidskrifter/idun/1895/pdf/1895_47.pdf Louise Hammarström] (шведски јазик)</ref>
 
Луиз Хамарстрем била ќерка на викар. Останала сираче на рана возраст, таа пораснала во [[Железарница]] во [[Даларна]], во централна [[Шведска]], каде што се заинтересирала за хемиски супстанции. Била студентка на [[Констфак]], студирала хемија на приватни часови и во 1875 била вработена во лабораторијата на инженерот Вернер Кронквист во [[Стокхолм]], каде била активна како асистент во 1876-1881 година. <ref name="auto">[http://www.ub.gu.se/fasta/laban/erez/kvinnohistoriska/tidskrifter/idun/1895/pdf/1895_47.pdf Louise Hammarström] (шведски јазик)</ref> Таа тогаш била активна како хемичарка за минерали во Железарница на Бангро (1881-1887), Фагерста (1887-1891) и Скишитан (1891-1893). Во 1893 година, таа отворила своја сопствена лабораторија, во која првенствено бнасоченабила насочена кон минерали и геолошки студии.
 
== Извори ==
Анонимен корисник